Румънският хляб няма да измести българския

05.09.2013 | 10:12
по статията работи: Теодора Пенева
Северната ни съседка намали ДДС върху продукта. Това обаче не променя цената му съществено и не създава опасност за родните пекари
Румънският хляб няма да измести българския

Позициите на родния хляб пред произведения в Румъния на българския пазар ще се запазят, информира TV7.

Причината за тревогите на производителите в сектора беше намаляването на данък добавена стойност (ДДС) върху хляба в северната ни съседка от 24 на 9%. След като това стана ясно в края на месец юли, в бранша се появиха опасения за "заливане" на пазара ни с румънска продукция.

Най-вероятно обаче те ще се окажат неоснователни, тъй като новият размер на данъка, който влезе в сила от 1 септември, на практика не променя съществено крайната цена на продукта. От своя страна румънските хлебопекари заявяват, че нямат изгода да внасят стоката си у нас.

Почти непроменени остават цените на хляба в големите вериги в Румъния - след новия метод на формиране килограм хляб се търгува на 2 леи или приблизително 1,20 лева. Там обаче има по-голямо търсене на по-малките разфасовки от 300 г.

По-ниско ДДС на хляба и у нас?

Идеята за по-малък размер на данъка за някои групи основни храни отдавна се върти из браншовете у нас. Преди около месец производителите, заети в хранителния сектор, предложиха на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) да обмисли варианта за по-нисък налог за най-потребяваните стоки - хляб, плодове и зеленчуци, месни и млечни продукти. От своя страна ресорният зам.-министър Явор Гечев пое отговорността да обмисли тази идея и да я представи за обсъждане. Стана ясно, че такива разговори дори вече са били провеждани между земеделското ведомство и Министерството на финансите.

Промяната в данъка в Румъния стана повод темата още веднъж да се постави на дневен ред. Председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Мариана Кукушева заяви преди няколко дни, че намаляване на ДДС при хляба е необходима мярка, с която националното производство да се защити от "сивия" сектор и от евтината чуждестранна продукция (визирайки евентуалната инвазия на румънски хляб).

По думите на Кукушева в момента 40% от фирмите работят в така наречения "сив" сектор. А правителството отказва да чуе предложенията за намаляване на данъка добавена стойност, смята ръководителят на браншовото сдружение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...