Депутати от ГЕРБ ще предложат горенето на отпадъци да стане престъпление

09.12.2019 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Група народни представители от ГЕРБ ще внесат утре в парламента искане за промяна в закона, с които горенето на отпадъци да стане престъпление, съобщи днес кметът на София Йорданка Фандъкова
Депутати от ГЕРБ ще предложат горенето на отпадъци да стане престъпление
Снимка: под лиценза на creative commons

Група народни представители от ГЕРБ ще внесат утре в парламента искане за промяна в закона, с които горенето на отпадъци да стане престъпление, съобщи днес кметът на София Йорданка Фандъкова, цитирана от агенция "Фокус". Това ще рече, че санкциите ще са по-сериозни и ще включват дори затвор.

Пред журналисти днес Фандъкова посочи, че работата по новите законови текстове е започнало след нейно настояване. Тя посочи, че предвидените сега парични глоби не вършат работа. Кметът на София не посочи кой закон ще бъде променен, но вероятно става дума за Закона за управление на отпадъците.

Според него в момента глобата за едноличните търговци или юридическите лица, които изгарят или третират незаконно неопасни отпадъци, е от 1400 до 4000 лв. Фиш за 10 до 50 лв. се връчва при маловажни случаи.

Кметът на София посочи, че само за последната седмица са направени повече от 60 проверки за горене на отпадъци на открито, като са съставени над 20 акта.

Фандъкова призна, че последните дни е имало значителни превишения на нивото на замърсяването на въздуха, като отоплението с твърдо битово гориво и горенето на отпадъците са причината за тях.

Изнесени през пролетта данни от гражданското сдружение AirBG за миналия отоплителен сезон сочат, че най-много дни със замърсяване над нормата е имало във Видин (91 дни, или 42% от сезона), Русе (73 дни), Пловдив (65) и София (41). От сдружението отчетоха също, че с 1.8 години се скъсява средно животът от мръсния въздух, докато от пушенето – с 1.6 години.

До края на годината се очаква да тръгне сайтът, на който ще могат да се видят данните за качеството на въздуха в София от монтираните от общината по европейски проект 22 контролни станции. Мониторингът за качеството на въздуха се извършва по 9 показателя, сред които въглероден диоксид, азотен диоксид, серен диоксид, озон, фини прахови частици 2.5 и 10, както и температурата, влажността и налягането.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...