Кризата направи бизнеса по-податлив на корупция

21.02.2011 | 14:02
по статията работи:
Около 10% от тези, които са общували с администрацията в последната една година, честно признават, че са дали подкуп в последните 3 месеца, като този процент е най-висок при хората, живеещи в София - 34.8%
Кризата направи бизнеса по-податлив на корупция

Около 10% от тези, които са общували с администрацията в последната една година, честно признават, че са дали подкуп в последните 3 месеца, като този процент е най-висок при хората, живеещи в София - 34.8%. Това сочат данните от последната система за мониторинг на корупцията на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), предаде БГНЕС.

Макар принципната допустимост на корупцията сред бизнеса да продължава да спада, податливостта към корупция и нейната практическа ефикасност се увеличават, констатират в доклада си ЦИД. Тя все още остава на равнища под тези от преди присъединяването на страната към ЕС, но пречупването на тенденцията на спад през 2010 е тревожно.

Кризата направи бизнеса по-зависим от държавната администрация през 2010 г. и по-податлив на корупционен натиск, което вероятно е един от факторите за увеличаване на административната корупция сред бизнеса. 16% от представителите на бизнеса, които са контактували с администрацията през 2010 година, признават, че са участвали в корупционни действия през последните три месеца. Равнището на корупционния натиск при бизнеса към края на 2010 година е най-високо за периода 2007-2010 година, а равнището на корупционните сделки е на нивото от 2004 година.

В изследването са участвали 400 фирми и 1004 души над 18 години.

От ЦИД смятат, че основно предизвикателство пред антикорупционната политика на България през 2011 г. остава практическата безнаказаност на корупцията по най- високите етажи на властта. Оневиняването на лидера на парламентарно представена политическа партия по скандален казус за конфликт на интереси, както и до голяма степен провалът на държавното обвинение по делото срещу "Октопода" са емблематични за тази безнаказаност. Наличието (или декларирането) на политическа воля за ограничаване на корупцията не е достатъчно, без изграждане на работещи механизми за прилагане на обявените мерки, категорични са от ЦИД. Разследванията остават ограничени, а засилените мерки за контрол засягат предимно населението и малкия и среден бизнес. Липсват системни усилия за разслeдване на бизнес корупцията на "белите якички",свързана с политическите мрежи за влияние. В делата за организирани престъпни групи и конфликти на интереси на политическо равнище не се разследват значително по-трудните за доказване корупционни престъпления.

За 13-а година Центърът за изследване на демокрацията представя резултатите от системата за мониторинг на корупцията. Тя отразява както реалното състояние и развитие на корупцията в страната, така и нагласите и субективните усещания на населението и бизнеса за нея.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...