Държавата отчуждава имота с храма на Кибела в Балчик

13.10.2010 | 08:18
по статията работи:
Скандалът около съдбата на богинята майка се вихри вече трета година
Държавата отчуждава имота с храма на Кибела в Балчик

Министерството на културата започва укрепителни действия на терена, в който се намира храмът на богинята Кибела в Балчик, обяви кметът Николай Ангелов. Това е заявил лично зам.-министърът на културата Тодор Чобанов. Съхраняването на уникалния храм ще стане със или без съгласието на собственика на терена.

"Никой вече няма да го пита. Държавата започва процедура по отчуждаване на имота”, каза още Николай Ангелов, цитиран от в. "Монитор".

Скандалът около съдбата на богинята майка се вихри вече трета година. Уникалният паметник на културата бе открит при строителството върху частен терен на хотел през 2007 г. Собственикът на терена е ром, който живее в Полша. Още тогава общината започна преговори със собственика Борис Кушев за продажба на имота. Ромът обаче поиска непосилна цена – по 1000 евро на квадрат. Теренът е 680 кв. м. "Това е направо кощунство. Ние не можем да си позволим такава сума", отсече тогава Николай Ангелов.

"Първо, исканата цена е много висока, ние нямаме толкова пари, а и не сме ги заложили в бюджета. От друга страна, законът за общинската собственост не ми позволява дори да заменя парцела с друг. Общината е финансирала изцяло разкопките. Близо 100 000 лева отидоха там", допълни кметът. След немощта на общината собственикът ром навири нос и пусна терена си за продажба в агенция за недвижими имоти в Балчик. Към офертата проявиха бурен интерес от цял свят, включително и богати българи, живеещи в чужбина.

Археолозите са категорични, че Храмът на Кибела е най-голямото откритие в последните години, защото става дума за обществена сграда, а не за частна гробница или могила. Този храм на богинята майка Кибела е единствен не само у нас, но и на Балканите. Храмът е бил действащ в продължение на 700 години. Тук са се извършвали ритуали дори и след въвеждането на християнството като религия ­ цели сто години. На база намерените надписи и целия писмен материал, както и на откритите монети с категоричност може да се твърди, че храмът на Кибела е бил построен в началото на III в. пр.н.е.

Трета година вече обаче уникалният храм е оставен на влиянието на атмосферните условия и се руши, обграден от буреняци и храсталаци.През цялото това време общината води кореспонденция с Кушев.

"При всеки наш опит да укрепим терена или да извършим каквито и да било действия в неговия имот, собственикът ни заплашваше, че ще ни съди до дупка, защото нямаме право на това без негово съгласие. Искаме да възстановим храма в неговия блясък, така както е изглеждал преди 2000 г., защото това ще привлече много туристи и е от голямо значение за града”, обясни кметът Николай Ангелов.

Зам.-министър Чобанов обеща, че преди зимата ще направят отводнително съоръжение на терена, защото при дъжд водата от целия град се стича върху находките.

"Очаквам да има съпротива от страна на собственика както винаги, но ние ще сезираме прокуратурата и разчитаме на съдействие от всички инстанции. Започваме процедура по отчуждаване на имота, до няколко месеца ще излезе и оценката на терена и той ще стане държавна собственост”, бе категоричен д-р Чобанов.

Сред паметниците, открити в храма на Кибела, е и единственият надпис, който дава информация за Лициний ­ историческа фигура, за която досега се е знаело само, че е бил противник на Константин Велики. Така този храм се оказва не само от национално, но и от световно значение и трябва да го спасим и да го възстановим, са категорични и музейните работници, които искрено се надяват държавата да вземе в свои ръце съдбата на майката богиня.За консервация и реставрация на движимите културни паметници, открити в храма на Кибела, община Балчик е заделила от бюджета си 30 000 лева за тази година. Според специалистите, Балчик разполага с находка, която по значимост дори е по-голяма от намерените от проф. Китов и Овчаров. Важното за страната ни е, че този храм на богинята майка Кибела е единствен не само у нас, но и на Балканите ­ при това разполага с много материал. Без съмнение храмът е бил действащ в продължение на 700 години. За това свидетелстват множеството материали, сред които голяма част писмени. Храмът е бил разрушен от природно бедствие. За това се съди по странната разхвърляност на откритите предмети, както и че голяма част от тях бяха намерени не върху пода на храма, а върху вече срутила се пръст.

Предположенията са, че сградата е била разрушена или от земетресение, или от активирали се свлачищни процеси, които са характерни за района. Специалистите са категорични още, че храмът е преживявал и пожар, защото някои от находките са обгорели. Сред разкритията в храма са множество статуи на богинята, монети от времето на император Валенс, надпис за направено дарение от император Лициний, което е било връчено на храма от управителя на провинция Скития. Досега от различни писмени източници се знаеше, че такъв храм на богинята майка може да има във Филипополис или в Томис (днешна Констанца), но никъде не е откриван. Градежът е елинистичен, като квадрите отвътре са хоризонтално разположени, а отвън ­ вертикално. Градежът е с местен камък, докато украсата е с вносен мрамор. Намерените надписи и мраморна пластика са изключително важни археологически паметници, отразяващи религиозния и обществен живот в Дионисополис. Като брой и разнообразие това е най-голямата група движими паметници, свързани с култа към Кибела, откривани досега в неин храм.

Майка на боговете

Кибела е позната от древността. В различни исторически източници е известна още като Кимема, Диндимена, сочат данни от енциклопедии. Тя е фригийска богиня, считана за Майката земя. Почитали я в големи части на Мала Азия. Кибела е наричана още и Велика майка, Майка на боговете и всичко живо на земята, на възраждащата се природа и на нейното плодородие. Олицетворявала силите на природата, била покровителка на планините, горите и зверовете. Богинята обединява в себе си двата пола, в знак на това нейните жреци ­ гали, сами се скопявали.

Изобразявана е в обкръжение на животни. Нейно свещено дърво е пинията, в която тя превърнала любимия си Атис. Била чествана по планинските върхове с мистерии, съпроводени от звън на медни чинели, тъпани и флейти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 17.05   1395 г. – Обединени унгаро-влашки войски нанасят поражение на османската армия при Ровине, Влашко. 1498 г. – Корабите на Васко да Гама достигат до Индия. 1555...