БВП на зает расте

05.06.2013 | 11:55
по статията работи: Петя Бързилска
Равнището на производителността на труда е най-високо в индустриалния сектор. Заетите в икономиката са 3,18 млн. души през първото тримесечие
БВП на зает расте

По предварителни данни на националния статистически институт (НСИ) през първото тримесечие на 2013 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на един зает се увеличава с 0.7% в сравнение със същото тримесечие на предходната година. БВП по последни данни за първото тримесечие е 16,57 млрд. лв.

На едно заето лице се падат 5 199 лв. от текущия обем на брутния вътрешен продукт, като всеки зает създава средно 12.7 лв. БВП за един отработен час.

Спрямо последното тримесечие на 2012 г. обаче отчитаме намаление на БВП на зает от населението, като за периода октомври – ноември 2012 г. се падат 6732.6 лв. БВП на човек.

През 2012 г. данните на НСИ показват постепенно увеличение на съотношението БВП на заето лице по тримесечие през цялата 2012 г. От статистическите данни се вижда, че традиционно през първото тримесечие на годината БВП на заето лице през първото тримесечие е най-нисък, а в последствие през годината се увеличава.

Същевременно по предварителни данни през първото тримесечие на 2013 г. заетите лица в икономиката са 3,18 млн. души. Общият брой отработени часове е 1 303.3 милиона.

Структурата на заетостта по икономически дейности през първото тримесечие на 2012 и 2013 г. показва увеличение на относителния дял на заетите в сектора на услугите.

По предварителни данни за първото тримесечие на 2013 г. равнището на производителността на труда е най-високо в индустриалния сектор. Там се падат 5 731.1 лв. брутна добавена стойност (БДС) средно на един зает и 13.5 лв. за един отработен човекочас.

В сектора на услугите всеки зает произвежда средно 4 173.6 лв. БДС, като за един отработен човекочас се създават средно 9.7 лв. от текущия обем на показателя. Най-ниска е производителността на труда в аграрния сектор - 1 152.3 лв. БДС на един зает и 3.7 лв. за един отработен човекочас.

Връзката между БВП и БДС се определя от начина на остойностяване на произведения краен продукт. БВП е остойностен по пазарни цени, включително данъците върху продуктите и вноса, нето от субсидиите върху продуктите. БДС измерва резултата от производствената дейност по базисни цени преди начисляването на данъци, включително субсидиите върху продуктите и услугите.

По данни на НСИ безработицата в страната е 13.8% през първото тримесечие.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 30.05   1431 г. – Стогодишната война: В Руан, Франция, 19-годишната Жана д'Арк е изгорена на клада от английско ориентирания трибунал. 1498 г. – Христофор Колумб се...