Данъчните признават Covid-тестовете за фирмен разход

25.11.2020 | 14:20
по статията работи: econ.bg
От НАП изтъкват, че "работодателите са задължени да осигурят надеждна диагностика на персонала, така че да се предотврати разпространяване на заразата"
Данъчните признават Covid-тестовете за фирмен разход
Снимка: под лиценза на creative commons

Сумите, които фирмите плащат за тестване на персонала за коронавирус, се признават за разход за целите на данъчното облагане. Това става ясно от отговор на Националната агенция за приходите (НАП), изпратен до capital.bg. С други думи, бизнесът не дължи данък върху сумите, дадени за тестове на работниците и служителите. От НАП изтъкват, че "работодателите са задължени да осигурят надеждна диагностика на персонала, така че да се предотврати разпространяване на заразата".

Това задължение произтича от три закона - Кодекса на труда, Закона за здравословни и безопасни условия на труд и Закона за здравето. Извършените от фирмите разходи за PCR или други тестове, например антигенни, чрез които се постигат целите на законодателството, се признават за данъчни цели на основание на чл. 11 от ЗКПО. Данъчните подчертават, че разноските за направените изследвания трябва да са надлежно отчетени с първичен счетоводен документ, отразяващ стопанската операция.

Междувременно бизнес организации настояха държавата да ги компенсира с пакет от мерки заради предложеното от здравния министър затваряне, което се очаква да бъде гласувано днес от Министерския съвет. От Българската стопанска камара (БСК) настояха държавата да излезе с програма за подпомагане на засегнатите фирми. Хотелиерите също призоваха за подкрепа и казаха, че ако хората трябва да избират дали да умират от глад или от КОВИД-19, тогава всички мерки се обезсмислят. Туроператорите пък заявиха, че те и сега са в локдаун, но още не са видели и лев от държавата.

В становище до премиера Бойко Борисов oт Бългapcкaтa acoциaция нa пpoфecиoнaлиcтитe в мeниджмънтa нa xoтeли поиcкaха дъpжaвaтa дa cпacи бизнeca им пpи нoв лoкдayн. Oт бpaншa нacтoяха дa нe бъдaт зaтвapяни pecтopaнти, cпa, фитнec и yeлнec цeнтpoвe, пpeди дъpжaвaтa дa кaжe кaк щe им пoмoгнe. И ресторантьорският бранш настоя Министерският съвет да не приема каквито и да е било нови рестрикции за сектора, преди да бъде решено и обявено публично каква държавна подкрепа ще получат всички видове бизнеси, на които ще бъде забранено да работят.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 10.05   1525 г. – По силата на договор от Чамаси, Аграфа (днешен южен Пинд) се сдобива с автономен статут. 1553 г. – От Лондон потегля морска експедиция на бъдещата...