Липсата на прозрачност при избора на частен партньор спъва ПЧП

30.03.2009 | 14:33
по статията работи: econ.bg
Закон за ПЧП е полезен за общините, в които няма достатъчно административен капацитет, смята зам.-председателят на БСК Камен Колев
Липсата на прозрачност при избора на частен партньор спъва ПЧП

Принципите на прозрачност, конкурентност и равните възможности за участие на частните субекти са сред най-големите проблеми на публично-частните партньорства (ПЧП) у нас. Това мнение изказа Камен Колев, зам.-председател на БСК, по време на конференция на тема: "Възможности и перспективи за развитие на публично-частното партньорство в условия на криза. Работят ли моделите на публично-частно партньорство в български условия? Кои печелят от публично-частното партньорство?". Econ.bg е медиен партньор на събитието, което се провежда днес в София.

"Изборът на частния партньор в много случаи се замъглява и не става ясно по какви критерии се извършва подборът. По този начин не се допуска една конкурентна, равнопоставена борба", отбеляза Колев. Това става както на държавно, така и на общинско ниво.

Основен проблем е и фактът, че публичните средства в ПЧП не се разходват по Закона за обществените поръчки. Това крие възможности за значителна непрозрачност и неефективност по отношение на частното участие.

Според зам.-председателя на БСК "аутсорсването" на част от обществените услуги е много ефективно до този момент. Той посочи за пример приватизацията на нотариалната дейност и частните съдебни изпълнители, чиято ефективност надвишава предишната.

Ефективно у нас е отдаването на концесия на няколко летища и пристанища, но с помощта на ПЧП не е реализиран нито един голям инфраструктурен обект. Няма и никакви други форми на ПЧП, извън концесията. "В рамките на общината има редица дейности, които биха могли да бъдат обект на публично-частно партньорство – например построяването на детски градини, болници и т.н. ”, отчете Колев. Причината да не бъде осъществено подобно начинание е липсата на капацитет и на уеднаквена нормативна база, смята зам.-председателят на БСК. Така че отделен закон за ПЧП е полезен за общините. Особено там, където няма достатъчен административен капацитет. 

В условията на криза публичните партньори в лицето на държавата и общините са сред най-надеждните, така че интерес от страна на бизнеса в това отношение има. „Публично-частното партньорство донякъде ще компенсира драстично спадналия обем поръчки между фирмите”, коментира още Колев. Важно е обаче и отсрещната страна да се активизира – например има компании, които от години чакат предложенията им за концесия на кариери за инертни материали да бъдат обработени и да се придвижат от съответните принципали.

Разбира се, самият интерес не трябва да поставя дадена фирма в привилегировано положение по отношение на участие в ПЧП. „Според нас най-важният принцип при осъществянане на ПЧП е принципът на откритост”, отбеляза Колев. Той предложи изготвяне на списък с ПЧП, който да бъде публичен и достъпен, в който да бъде описан начинът на избиране на партньорите и какво точно трябва да бъде направено. Важно е да бъде разработен и индикативен списък на предстоящите партньорства, за да може бизнесът да се подготви за конкурсите, допълни Колев.


Други новини от днешния форум за ПЧП ще откриете в секцията "Още по темата" под материала.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...