Подготовката за чуждестранен ВУЗ трябва да започне от 10-и клас*

30.09.2011 | 18:13
по статията работи: Апостол Апостолов
Хит сред кандидат-студентите тази година е университетът на Люксембург, който приема кандидат-висшисти, владеещи едновременно английски, френски и немски
Подготовката за чуждестранен ВУЗ трябва да започне от 10-и клас*

В края на септември и в началото на октомври 2011 г. в четири български града се провежда европейското изложение "Отворени врати за образование в чужбина". Това е единадесетото поред изложение, насочено към бъдещите кандидат-студенти. Събитието е организирано от консултантската къща за образование в чужбина "Дарби" с медийното партньорство на *Econ.bg. Целта на изложението е да покаже на завършващите ученици стъпките, които трябва да спазят, за да не губят сроковете, поставени от университетите.

Първите неща, които трябва да знаят завършващите, е да са подготвили мотивационно писмо и препоръка от съответните училища.

"Хубаво е тези документи да са оригинални, а не (както има масова практика) да се използват готови шаблони. До 12 клас учениците вече трябва да имат ясно избистрена представа за специалността, която искат да учат. Практиката обаче показва, че до последния момент младите хора не знаят какво точно искат да учат", сподели в интервю за Econ.bg Бистра Илиева, управител на консултантската къща за образование в чужбина "Дарби".

Ако кандидат-студентът до 12 клас не е решил какво ще учи, той се нуждае от тест за професионална ориентация. На базата на този тест и на паралелката, в която учи, от консултантската къща ще могат да подберат специалностите в някоя европейска държава, поясни още Илиева.

Кръгът на университетите може да се стесни още като се вземат предвид и финансовите възможности на родителите. Целта е обучението на детето да може да се планира правилно и да не се окаже на по-късен етап, че заради липса на финанси то трябва да бъде прекратено.

Родителите трябва да знаят, че семестриалната такса във френските университети е около 500 евро, в Германия и Белгия - 800 евро, в Швеция няма такси за обучение, във Великобритания на година обучението излиза между 6000 и 9000 паунда.

Наблюденията на консултантската къща показват, че българските кандидат-студенти най-често избират университети във Великобритания, Франция, Германия и Холандия. Хитът тази година е университетът на Люксембург, който приема кандидат-висшисти, владеещи едновременно английски, френски и немски езици.

Препоръката на образователните консултанти е учениците да започнат усилена подготовка за бъдещото си образование още от 10 клас. В случай, че имат нужда от консултантски услуги, "Дарби" може да им помогне на цена от 150 лева за едно проучване, както и да им оказва целогодишна помощ срещу 750 лева.

До момента Европейското изложение "Отворени врати за образование в чужбина" се проведе в Хасково, Стара Загора и София. На 3 октомври то ще се проведе във Варна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...