Варненският свободен университет разкрива нова специалност

05.07.2010 | 14:03
по статията работи:
Специалността "Дизайн за архитектурна среда" се изучава отдавна в скандинавските страни и Русия
Варненският свободен университет разкрива нова специалност

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър" за първи път тази година приема кандидат-студенти в специалността „Дизайн за архитектурна среда". Най-новата и единствена бакалавърска програма у нас ще обучава специалисти за оформление на външна и вътрешна среда и среда-събитие, съобщиха от висшето училище. Като комплекс от компетенции това означава оформление на екстериорни и интериорни пространства - площади, улици, градини, обществени, жилищни, производствени и индустриални сгради, добавиха оттам.

Третата архитектурна сфера - среда-събитие, има отношение към оформлението на изложения, панаири, празници и фестивали, както и на различни културни и спортни събития, подчерта проф. д-р арх. Росица Никифорова, ръководител на Катедра „Архитектура и урбанистика". Според нея специалността „Дизайн за архитектурна среда" се изучава отдавна в скандинавските страни и Русия, но в България тепърва ще има разширяващо се приложение.

Учебният план по специалността се основава на традициите в архитектурното и художествено обучение, обогатени със специфичен дизайнерски подход към средата и при участие на модерни технологии. В програмата са включени и лекции на гост професори от университети във Венеция и Москва.

Обучението в „Дизайн за архитектурна среда" е 8 семестъра, или 4 години, само в редовната форма. Дипломиралите се ще получават образователно-квалификационна степен „бакалавър", с която могат да се реализират в проектантски, архитектурни, дизайнерски и рекламни бюра, строителни фирми, предприятия за производство на мебели или в публичния сектор - местна и държавна администрация.

Желаещите да изучават новата специалност в Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър" се явяват на практически изпит - композиране, и събеседване с жури с предварително изготвени творчески проекти. Целта на персоналното интервю е да се провери личната мотивация на кандидатите, тяхната професионална пригодност и талант, обясни проф. Никифорова. По този начин системата за контрол на качеството на образованието се въвежда още на входа на университета, добави тя.

Балът за класиране е сборната оценка от двата конкурсни изпита, като завършилите художествена гимназия получават бонус от една единица. Приемат се кандидати и с положени изпити за специалностите „Архитектура" и „Дизайн" в други висши училища.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 15.05   1514 г. – Фернандо Магелан официално е освободен от служба при португалския крал. 1525 г. – Приключва Селската война – народно въстание, избухнало в...