141% ръст на несъстоятелностите в България от началото на годината

13.10.2009 | 12:19
по статията работи:
Най-много са фалитите на компании в сектора на селското и горското стопанство
141% ръст на несъстоятелностите в България от началото на годината

Със 141% се e увеличил броят на българските компании в открита процедура по несъстоятелност за първите девет месеца на 2009 г. От януари до септември тази година са регистрирани 239 несъстоятелности, което е значителен ръст спрямо 99-те процедури за същия период на миналата година. Това сочат данните на "Кофас България", част от международната компания "Кофас", занимаваща се с управление на кредитния риск.

Традиционно най-рисковият сектор у нас - селското и горското стопанство - продължава да е начело по брой и по процент несъстоятелности за периода януари-септември 2009 г. с най-голям дял от 11.3%. Спрямо същия период на миналата година фалитите в отрасъла са нараснали значително - със 170%. Второто място продължава да заема строителството с дял от 9.2% и ръст от 144%. На трето място в класацията по несъстоятелност се нарежда търговията на дребно с разнообразни стоки с дял от 6.7%, следвана от транспорта с 6.3%. Вследствие на силното влияние на кризата в сектора на транспортните услуги броят на фалиралите компании се е увеличил драстично с 650% спрямо първите девет месеца на 2008 г. В челото на най-неустойчивите сектори за периода попада и изцяло нов сектор - сферата на услугите, свързани с административна и консултантска дейност, с дял от 6%.

От началото на годината до септември откритите процедури по несъстоятелност в България са 2.4 пъти повече от същия период на миналата година. Рязкото покачване на несъстоятелностите като абсолютен брой е очаквано и е резултат от влиянието на световната криза, чиято сила все повече се усеща от родния бизнес. Реалният негативен сигнал обаче не е толкова увеличеният брой фалити, колкото навлизането през 2009 г. на нови сектори с компании в несъстоятелност. Сред тях са минната индустрия, търговията на едро с машини и оборудване, услугите, свързани с медии, реклама и издателска дейност, услугите в сферата на туризма и развлекателния бизнес и др., коментира Камелия Попова, управител на "Кофас България".

В географски план неблагоприятната икономическа обстановка също е осезаема и до края на септември 2009 г. вече има регистрирани несъстоятелности във всички 28 административни региони на България. За разлика от предишни години на "картата на несъстоятелностите" се появяват и Видин, Благоевград и Ловеч. Начело, с близо 40% и 94 компании в несъстоятелност, продължава да е София град. Далеч по-малък е делът от общия брой несъстоятелности на компании, базирани в Пловдив и Русе - съответно 7.5% и 5.9%. С равни дялове от 4.6% на четвърта позиция са Варна и Монтана.

Несигурната бизнес среда в момента предполага изключително задълбочена и внимателна оценка на риска от страна на компаниите. Експертите са категорични, че особено сега организациите следва да минимизират риска и да проучват предварително своите бъдещи партньори.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...