Десети икономически форум на високо ниво на ЦЕИ

20.11.2007 - 21.11.2007
Десети икономически форум на високо ниво на ЦЕИ

На 20 и 21 ноември 2007 г. в НДК ще се проведе 10th CEI Summit Economic Forum (SEF) - Десетият икономически форум на високо ниво на ЦЕИ. Основната тема е “Мобилизиране на ресурси за общото бъдеще”.

Форумът ще бъде открит от вицепремиера Ивайло Калфин в 9,30 ч. Освен него участие в откриващата сесия ще вземат министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, Хералд Крайд, генерален директор на Секретариата на ЦЕИ, Христос Кацанис, изпълнителен директор ОББ, Гергана Мантаркова, управляващ съдружник КПМГ, Ричард Шиарър, изпълнителен директор Вивател, Гуидо Палучи, програмен директор ЦЕИ и Георги Табаков, председател Български икономически форум.

Съорганизатори на събитието от българска страна са Министерство на икономиката и енергетиката, Български икономически форум, БТПП.

Тази година конференцията обединява две важни регионални събития – Форумът на ЦЕИ и традиционния Икономически форум за Югоизточна Европа (SEEF), организиран от Български икономически форум.

Събитието дава уникална възможност за осъществяване на бизнес контакти с редица фирми и институции от Централна и Източна Европа посредством лекции, семинари и презентации на проекти.

Общо 19 сесии в 5 зали ще бъдат проведени в рамките на форума. Ще бъдат изнесени 124 презентации, ще се представят повече от 10 големи проекта, предимно в областта на недвижимите имоти, инфраструктурата и финансирането от ЕС.

Икономическият форум се организира паралелно с Кръглата маса на икономическите министри. Седмица по-късно ще се проведе и Срещата на правителствените глави на страните членки на ЦЕИ. Двете събития ще представят насоките за развитие на страните от региона.

Сред основните акценти в 2-дневната програма на форума са:

  • Енергетика: Газопровод “Набуко”; Българската енергийна политика в контекста на европейската; Беларуски проекти за енергетика и енергийна ефективност.
  • Тенденции в пазара на недвижими имоти в България и региона
  • Капиталови пазари: Представяне на Виенската и Букурещката фондови борси; Поглед върху капиталовия пазар в България; Новите регулации на ЕС.
  • Конкурентоспособност: Опростяване на законодателната рамка в България; Конкурентоспособност на българската икономика; Дейности в Хърватия по интернационализация на малките и средни предприятия; Промяна в законодателството на страните от ЦЕИ в посока на западноевропейските стандарти.
  • Инфраструктура: Представяне на национален проект за развитие на общинската инфраструктура в България; Развитие на регионална пътна инфраструктура; Развитие на Коридори номер 5 и 8.
  • Енергийна ефективност: Подходът на ЕБВР към енергийната ефективност в промишлените сектори; Очертаване на енергийни граници: инструментариум, разработен за ЕБВР за оценяване на мерките по енергийната ефективност.
  • Телекомуникации: Тенденции в развитието на информационните технологии и телекомуникациите в страните от ЮИЕ; Промени в регулационната рамка; Степен на проникване на мобилните услуги в България – сравнителен преглед със страните от общността.


През втория ден на форума ще бъде представен традиционният Доклад на ЕБВР за икономиките в преход – Transition Report. Според него икономическият растеж за страните от ЦЕИ през 2007 г. възлиза на 7%. Очаква се нивото на преките чужди инвестиции да остане високо и през следващата година, заради подобрението на икономическата и институционалната рамка. Докладът очертава и някои рискове в тези страни като високия дефицит по текущата сметка и изразява загриженост относно конкурентоспособността, риск от инфлация, породена от прекомерното повишаване на заплатите и разхлабването на финансовата дисциплина и повишаване на цените на хранителните стоки.

В рамките на SEF са планирани и редица социални събития. Министерство на икономиката и енергетиката е домакин на Официалния прием в Националния исторически музей в Бояна. Събитието ще завърши с коктейл за всички гости в НДК.

1700 е броят на регистрираните до момента участници, което е почти рекорд в 10-годишната история на форума. Повече са били участниците единствено през 2001 г. в Триест, Италия – 1844 души. Над 150 журналисти от 55 медии от над 10 държави са се акредитирали досега за участие в събитието.

В рамките на форума ще бъдат проведени 2 пресконференции. Първата започва веднага след Откриващата сесия, около 10,15 ч., в международния пресцентър на събитието (НДК, ет.6). В нея ще се включат част от участниците в официалната церемония по откриването.

Заключителната пресконференция, с обобщение за случилото се по време на форума, започва около 13,00 ч. на 21 ноември в зала 8.

Предварително планираната за 21 ноември пресконференция след Кръглата маса на икономическите министри от ЦЕИ отпада, тъй като срещата ще е открита за журналисти и те ще имат възможност да зададат в края й своите въпроси, уточняват организаторите.

Основни партньори на тазгодишното издание са Обединена българска банка, Вивател и KPMG.

Програмата на форума ще открите тук.


Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив